Ga naar inhoud

Techniek

Omvormer exportlimiet instellen: eigenverbruik

Redactie··8 min lezen
Omvormer exportlimiet instellen: eigenverbruik

Een omvormer exportlimiet instellen is vanaf 1 januari 2027 een van de meest directe maatregelen om uw financiële verlies door het einde van de salderingsregeling te beperken: teruggeleverde stroom wordt dan vergoed tegen €0,04–0,07 per kWh in plaats van het volledige stroomtarief van €0,28–0,32/kWh.

Korte samenvatting

  • De salderingsregeling stopt volledig op 1 januari 2027; daarna ontvangt u nog slechts €0,04–0,07/kWh voor teruggeleverde stroom.
  • Installateurs stellen bij SolarEdge en Huawei SUN2000 doorgaans een exportlimiet van 70% van het piekwattage in; bij Fronius vaak een vast vermogen van 4.000–6.000 W.
  • Bij een 3,2 kWp zuidgericht systeem snijdt een limiet van 50% jaarlijks 200–350 kWh weg; bij een oost-westopstelling is dat slechts 80–150 kWh.
  • Een vaste exportlimiet is contraproductief bij kleine systemen (6 panelen of minder), woningen met een warmtepomp of laadpaal, en sterk seizoensgebonden verbruik.

Waarom is omvormer exportlimiet instellen na 2027 zo belangrijk?

Vóór 2027 maakt het financieel weinig verschil hoeveel u teruglevert: elke teruggeleverde kWh wordt verrekend tegen het volledige stroomtarief. De salderingsregeling vervalt per 1 januari 2027 in één keer, op basis van de Wet beëindiging salderingsregeling die de Eerste Kamer op 17 december 2024 aannam. Daarna telt elke teruggeleverde kWh tegen een terugleververgoeding die energieleveranciers vrijwillig bepalen.

Stel: uw installatie van 10 kWp produceert jaarlijks 8.500–9.500 kWh. Bij 60% eigenverbruik levert u circa 3.400–3.800 kWh terug aan het net. Onder saldering was die teruglevering effectief waard tegen €0,28–0,32/kWh. Na 2027 ontvangt u daarvoor €0,04–0,07/kWh. Het verschil over die hoeveelheid betekent een inkomstenderving van €700–1.100 per jaar, zo blijkt uit onze berekening. Wie dat gat wil dichten, heeft maar één directe hefboom: minder terugleveren door meer stroom zelf te verbruiken. Een exportlimiet dwingt de omvormer om piekproductie af te kappen en helpt u bewuster te sturen op eigenverbruik.

Jaarlijks inkomstenverlies na 2027 bij 10 kWp, 6Jaarlijks inkomstenverlies na 2027 bij 10 kWp, 6Laag scenario€700Midden scenario€900Hoog scenario€1.100
Bron: marktonderzoek 2026

Lees voor de volledige financiële impact ook het rekenvoorbeeld van de salderingsregeling 2027.

Welke exportlimieten stellen installateurs in bij populaire omvormers?

De keuze voor een specifiek limietvermogen is zelden willekeurig. Bij SolarEdge en Huawei SUN2000 hanteren Nederlandse installateurs het vaakst 70% van het piekwattage. Bij een installatie van 10 kWp betekent dat een maximale teruglevering van 7.000 W. De redenering is tweeledig: netbeheerders in overbelaste wijken vragen om vrijwillige exportbeperking, en installateurs willen aansprakelijkheidsrisico’s beperken. In gebieden met acute netcongestie, zoals delen van Groningen en Noord-Holland, worden zelfs limieten van 50% of lager ingesteld.

Bij Fronius Symo ligt de aanpak anders: daar wordt vaker een vast vermogen van 4.000–6.000 W ingesteld, ongeacht de systeemgrootte. Een installatie van 12 kWp die standaard op 5.000 W wordt begrensd, mist daardoor op zonnige middagen aanzienlijk meer productie dan bij een percentagegebaseerde limiet. Na 2027 pakt dat financieel nadelig uit voor de eigenaar, want de afgeknipt productie levert óók geen eigenverbruik op als niemand thuis is.

Merk / typeGangbare limiet NLInstelmethodeEindgebruiker zelf?
Huawei SUN200070% van piekwattageFusionSolar-app (op afstand)Soms, na verificatie
SolarEdge70% van piekwattageInstallateurportaal (remote)Alleen via installateur
Fronius Symo4.000–6.000 W vastSolar.web of fysieke toegangVrijwel altijd installateur vereist
Enphase IQ8 (micro)Systeemniveau via CT-klemEnlighten ManagerAltijd installateursinlog vereist

Bij Huawei scoort de FusionSolar-app het best op gebruiksgemak: als de installateur vooraf toegang heeft verleend, kunt u de exportlimiet op afstand aanpassen, soms na een telefonische verificatie. SolarEdge biedt ook remote configuratie, maar de eindgebruiker heeft daar doorgaans geen directe toegang toe. Fronius en Enphase vereisen in de meeste Nederlandse installaties de installateursinloggegevens. Vraag bij installatie expliciet om toegang tot uw eigen installateursprofiel, dan bespaart u later een servicegesprek.

Hoe werkt omvormer exportlimiet instellen technisch, en welke fouten worden gemaakt?

Een string-omvormer meet het nettovermogen via een CT-klem (stroomtransformator) op de hoofdaansluiting. Op basis van die meting regelt de omvormer zijn uitgangsverbo. Bij Enphase IQ8 werkt het anders: de limiet wordt geconfigureerd op systeemniveau via Enlighten Manager, waarbij iedere micro-omvormer individueel wordt aangestuurd. Technisch eleganter, maar foutgevoeliger als de CT-klem verkeerd wordt geplaatst.

De meest voorkomende doe-het-zelver-fout is de CT-klem achterstevoren monteren. De omvormer leest dan een negatief nettovermogen en levert juist meer terug dan bedoeld. Bij hybride omvormers met een gekoppelde thuisbatterij speelt een tweede veelgemaakte fout: de exportlimiet wordt alleen op de omvormer ingesteld, maar de batterij-EMS-instellingen overschrijven die later. De batterij kan dan ’s avonds alsnog boven de limiet terugleveren, wat de bedoeling volledig ondergraaft.

Wanneer u een BYD Premium HVS of Pylontech Force H2 toevoegt aan een bestaand systeem met exportlimiet, moet de gehele configuratie opnieuw worden nagekeken. De omvormer meet nu het gecombineerde nettovermogen van panelen én batterij. Bovendien laden sommige systemen de batterij standaard ook ’s nachts bij via het net, met name bij Pylontech-koppelingen met generieke hybride omvormers. De oplossing is een correcte EMS-configuratie waarbij de batterij uitsluitend via zonne-energie wordt geladen en de exportlimiet het gecombineerde vermogen bewaakt. Laat dit altijd door een gecertificeerde installateur controleren na de batterijplaatsing. Voor meer achtergrond over het instellen van een thuisbatterij, zie thuisbatterij instellen na saldering 2027.

Hoeveel productie verliest u bij een exportlimiet van 50% versus 70%?

Bij een systeem van 8 panelen van 400 Wp (3,2 kWp) op een zuidgericht dak produceert u jaarlijks 2.700–3.000 kWh. De piekproductie op zomerse middagen kan 2.800–3.200 W bereiken. Bij een exportlimiet van 50% (1.600 W) wordt jaarlijks 200–350 kWh afgeknipt. Bij een limiet van 70% (2.240 W) is dat 80–150 kWh. Zonder limiet is het verlies nul.

Bij een oost-westopstelling verdeelt de productie zich over meer uren van de dag, waardoor het piekvermogen typisch 20–30% lager uitvalt. Daardoor snijdt dezelfde 50%-limiet bij oost-west slechts 80–150 kWh per jaar weg, vergelijkbaar met een 70%-limiet op een zuidgericht dak. Voor kleine systemen met een oost-westopstelling is een exportlimiet dan ook vrijwel nooit financieel schadelijk. Meer over deze opstelling leest u in het artikel over zonnepanelen oost-west opstelling na saldering 2027.

Jaarlijks afgeknipt volume bij exportlimiet (3,2Jaarlijks afgeknipt volume bij exportlimiet (3,2Geen limiet0 kWh70% limiet115 kWh50% limiet275 kWhOW 50% limiet115 kWh
Bron: marktonderzoek 2026

Samengevat: een 50%-exportlimiet op een zuidgericht 3,2 kWp-systeem kost jaarlijks 200–350 kWh aan productie; bij een oost-westopstelling is dat door de lagere piekproductie slechts 80–150 kWh.

Wat regelen netbeheerders rondom exportlimieten en wat zijn uw rechten?

Netbeheer Nederland coördineert het congestiebeleid, maar de uitvoering verschilt per regio. Enexis werkt in overbelaste gebieden met vrijwillige exportbeperking via “Slim Net”-pilots. Liander hanteert zogeheten congestiebeheersovereenkomsten. Stedin heeft in delen van Zuid-Holland vergelijkbare afspraken. Coteq volgt grotendeels de kaders van Netbeheer Nederland.

Juridisch bestaat er geen landelijke verplichting om vooraf toestemming te vragen voor het instellen van een exportlimiet op uw eigen installatie: dat is een maatregel binnen de installatie van de eigenaar. Wie echter in een congestiegebied niets met de netbeheerder afspreekt, riskeert vertraging bij eventuele netverzwaring of aansluiting van extra verbruikers. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) houdt toezicht op of netbeheerders hun bevoegdheden niet overschrijden. Documenteer de correspondentie met uw netbeheerder schriftelijk, zeker in Groningen en Noord-Holland waar de congestie het zwaarst is.

Een gedwongen terugleverstop zonder toestemming is voor particulieren juridisch omstreden; bij zakelijke aansluitingen is die bevoegdheid van de netbeheerder breder. Wie een vrijwillige overeenkomst tekent, krijgt soms een vergoeding of voorrang bij netverzwaring.

Wanneer loont een dynamische exportlimiet meer dan een vaste instelling?

Een vaste exportlimiet is in drie situaties aantoonbaar contraproductief. Ten eerste bij kleine systemen van zes panelen of minder: de piekproductie is al beperkt en een vaste limiet snijdt relatief veel productie weg. Ten tweede bij woningen met een warmtepomp of laadpaal, waar het eigenverbruik sterk fluctueert. Ten derde bij sterk seizoensgebonden verbruik, zoals een vakantieboerderij in Zeeland of Friesland, waar zomerse piekoverschotten juist waardevolle teruglevermomenten zijn.

Bij een dynamisch energiecontract zoals Tibber of ANWB Energie kunnen teruglevertarieven op zonnige middagen oplopen tot €0,20–0,40/kWh. De vuistregel: zodra het dynamische teruglevertarief boven €0,15/kWh uitstijgt, is maximale teruglevering financieel gunstiger dan afkappen. Tussen €0,04 en €0,10/kWh is de batterij eerst vullen verstandiger. Op momenten met negatieve stroomprijzen op de EPEX-spotmarkt, die in 2024–2025 steeds vaker voorkomen, wilt u de exportlimiet juist op nul zetten om terugleverkosten te vermijden.

Dit automatiseren kan via een HEMS zoals Home Assistant gekoppeld aan de Tibber-API, of via SolarEdge Energy Hub met EV-laadintegratie. Een installatie in Utrecht met Tibber en een Huawei SUN2000 hybride rapporteerde na automatisering een extra besparing van €150–250 per jaar bovenop de standaard eigenverbruikswinst. Wie dit te technisch vindt, kiest voor een kant-en-klaar systeem als Solarman, GoodWe SEMS of Loxone Energie-pakket. Dat is duurder, maar werkt zonder handmatige configuratie. Lees ook over dynamisch energiecontract met zonnepanelen na 2027 voor de bredere context.

Drie hardnekkige misvattingen over omvormer exportlimieten

De eerste misvatting: een exportlimiet beschermt de omvormer tegen oververhitting. Onjuist. Een exportlimiet regelt uitsluitend hoeveel vermogen naar het net gaat; het thermisch gedrag van de omvormer verandert er niet door. Wie problemen met oververhitting heeft, lost dat op met ventilatie of schaduwvrije plaatsing, niet met een exportinstelling.

De tweede misvatting: een exportlimiet maakt de btw-teruggave op zonnepanelen ongeldig. Ook onjuist. De btw-behandeling van zonnepanelen voor particulieren staat los van exportinstellingen en is een fiscale aangelegenheid die de Belastingdienst apart regelt.

De derde misvatting: een exportlimiet instellen gaat altijd eenvoudig via een app. Dat is merk- en installatieafhankelijk. Bij Fronius en Enphase is een gecertificeerde installateur nodig, anders vervalt mogelijk de garantie. Vraag bij de installatie van uw systeem altijd schriftelijk vast te leggen welke exportinstelling is gekozen en waarom.

Omvormer exportlimiet instellen: bij welk eigenverbruik wordt het zinloos?

Er is een grens waarboven een exportlimiet financieel zinloos wordt: wie al meer dan 85–90% van de eigen productie zelf verbruikt, heeft nauwelijks nog piekexport om te beperken. Het wegsnijden van die resterende piekproductie kost dan meer kWh aan eigenverbruik dan het oplevert aan vermeden terugleverboete. Onder die grens is een slimme exportbeperking, gecombineerd met een thuisbatterij, vrijwel altijd lonend na 2027.

Voor de vraag of een thuisbatterij kopen in 2027 bij uw situatie past, is het eigenverbruikspercentage het meest bepalende getal. Wie dat percentage wil verhogen zonder batterij, kan gebruik maken van verschuiving van verbruik (wasmachine, vaatwasser, laadpaal op tijdklok) en slim energiebeheer.

Onze analyse: welke instelling past bij uw situatie?

Onze analyse: combineer twee variabelen om de juiste keuze te maken: uw dakopstelling en uw dagprofiel. Bij een zuidgericht dak met meer dan 8 panelen en een laag dagverbruik (niemand overdag thuis) is een exportlimiet van 70% met een thuisbatterij de sterkste combinatie. U beperkt piekexport tegen een lage vergoeding en slaat de rest op voor de avonduren. Bij een oost-westopstelling of kleine installatie (6 panelen of minder) is een vaste exportlimiet zelden de moeite waard: de piekproductie is al verspreid en de afgeknipt hoeveelheid minimaal. Kies dan voor een dynamisch contract en stuur via een HEMS op actuele marktprijzen. Bij een warmtepomp of laadpaal thuis scoort een dynamische exportlimiet beter dan een vaste instelling, omdat uw eigenverbruik overdag al hoog is en een starre grens onnodig productie wegsnijdt op momenten dat u die stroom zelf had kunnen gebruiken. Eigenverbruik zonnepanelen verhogen na saldering biedt aanvullende strategieën per woningtype.

Conclusie en aanbeveling

De financiële logica van een exportlimiet verandert op 1 januari 2027 fundamenteel. Zolang saldering bestond, was terugleveren financieel equivalent aan eigenverbruik. Daarna is elke teruggeleverde kWh €0,21–0,28 minder waard dan zelfverbruikte stroom. Een exportlimiet instellen is dan geen technische curiositeit, maar een concrete financiële maatregel.

Kies voor een percentagegebaseerde limiet (70% van piekwattage) bij grotere systemen op een zuidgericht dak. Controleer na elke uitbreiding, met name bij toevoeging van een thuisbatterij, of de EMS-instellingen de exportlimiet nog respecteren. Vraag bij installatie om toegang tot uw eigen installateursprofiel, zodat u later zelf kunt bijstellen zonder servicebezoek. En overweeg bij een dynamisch contract de overstap naar een HEMS dat de exportlimiet automatisch aanpast op actuele marktprijzen.

Voor meer achtergrond over wat er precies verandert op 1 januari 2027, lees het artikel salderingsregeling vervalt per 2027. De financiële impact per huishoudtype staat uitgewerkt in het rekenvoorbeeld salderingsregeling 2027.

Veelgestelde vragen over omvormer exportlimiet instellen

Wat is een exportlimiet op een omvormer en hoe werkt het?

Een exportlimiet is een instelling die bepaalt hoeveel watt uw omvormer maximaal naar het stroomnet mag terugleveren. De omvormer meet via een CT-klem het nettovermogen op de hoofdaansluiting en begrenst zijn eigen uitgang zodra die drempel wordt bereikt; productie boven de limiet wordt niet opgewekt of intern verbruikt.

Welke exportlimiet stellen installateurs het vaakst in bij een 10 kWp systeem?

Bij een 10 kWp systeem hanteren Nederlandse installateurs bij SolarEdge en Huawei SUN2000 doorgaans 70% van het piekwattage, wat neerkomt op 7.000 W maximale teruglevering. Fronius-installateurs kiezen vaker een vast vermogen van 4.000–6.000 W, ongeacht de systeemgrootte.

Kan ik zelf de exportlimiet aanpassen zonder installateur?

Dat hangt af van het merk: bij Huawei FusionSolar is aanpassing op afstand mogelijk als de installateur u vooraf toegang heeft verleend; bij SolarEdge gaat dat altijd via de installateur; bij Fronius en Enphase IQ8 zijn installateursinloggegevens vereist. Vraag hier bij de installatie expliciet naar.

Hoeveel productie verlies ik jaarlijks door een exportlimiet van 50%?

Bij een 3,2 kWp zuidgericht systeem knipt een limiet van 50% (1.600 W) jaarlijks 200–350 kWh af; bij 70% (2.240 W) is dat 80–150 kWh. Bij een oost-westopstelling is het verlies bij dezelfde limiet door de lagere piekvermogen aanzienlijk kleiner: 80–150 kWh bij 50%.

Moet ik de exportlimiet opnieuw configureren als ik een thuisbatterij toevoeg?

Ja, altijd. Een toegevoegde thuisbatterij telt mee in het nettovermogen dat de omvormer meet, waardoor de batterij-ontlading de exportlimiet onbedoeld kan overschrijden. Laat een gecertificeerde installateur de EMS-configuratie controleren zodat de batterij uitsluitend via zonne-energie wordt geladen en de limiet het gecombineerde vermogen bewaakt.

Kan de netbeheerder mij verplichten een exportlimiet in te stellen?

Voor particulieren bestaat er geen landelijke verplichting, maar netbeheerders zoals Enexis en Liander werken in congestiegebieden met vrijwillige exportbeperking via congestiebeheersovereenkomsten. Wie zo’n overeenkomst ondertekent, krijgt soms een vergoeding of voorrang bij netverzwaring; wie dat weigert, behoudt zijn rechten maar riskeert vertraging bij netuitbreidingen.

Bij welk eigenverbruikspercentage is een exportlimiet financieel zinloos?

Boven 85–90% eigenverbruik is een exportlimiet niet langer financieel zinvol: wie al vrijwel alles zelf verbruikt, heeft nauwelijks piekexport over om te beperken, en het wegsnijden van die resterende productie kost meer dan het oplevert.

Saldering 2027 Team

Broncontrole

Onafhankelijk redactieteam

Onafhankelijk · schrijft en controleert sinds 2024

Laatst bijgewerkt:

Cijfers gecontroleerd bij

CBSACMRVOMilieu CentraalNetbeheer NederlandRijksoverheid
Geen betaalde vermeldingenOnze werkwijze

Gratis adviesgesprek aanvragen

Vrijblijvend en zonder verplichtingen

Vul uw gegevens in en wij bellen u terug voor een persoonlijk advies over de beste thuisbatterij voor uw situatie.

Uw gegevens worden niet gedeeld met derden. Lees ons privacybeleid.