Ga naar inhoud

Saldering

Salderingsregeling 2027: wat verandert er na de Eerste

Redactie··8 min lezen
Salderingsregeling 2027: wat verandert er na de Eerste

De salderingsregeling 2027 eindigt volledig op 1 januari 2027: de Eerste Kamer nam op 17 december 2024 de Wet beëindiging salderingsregeling aan, waarna zonnepaneelbezitters uitsluitend nog een (lagere) terugleververgoeding van hun energieleverancier ontvangen.

Korte samenvatting

  • Op 1 januari 2027 stopt de salderingsregeling volledig, in één keer, geen stapsgewijze afbouw.
  • Een huishouden dat 1.800 kWh per jaar teruglevert, verliest €396–€468 per jaar ten opzichte van de huidige situatie.
  • Teruglevertarieven lopen uiteen van 3 tot 9 ct/kWh; het verschil bij 3.500 kWh teruglevering bedraagt tot €210 per jaar tussen leveranciers.
  • Slim energiebeheer compenseert realistisch 25–45% van het verlies; een volledige compensatie is voor de meeste huishoudens niet haalbaar.

Wat heeft de Eerste Kamer besloten over de salderingsregeling 2027?

Op 17 december 2024 stemde de Eerste Kamer in met de Wet beëindiging salderingsregeling. Die wet is helder: per 1 januari 2027 vervalt de regeling volledig. Er is geen sprake van een geleidelijke afbouw met percentages als 64%, 49% of een schema dat doorloopt tot 2031. Dat schema heeft de Tweede Kamer ooit voorgesteld, maar de uiteindelijk aangenomen wet kent slechts één omslagpunt.

Vóór die datum saldeert u nog 100% van uw teruggeleverde stroom tegen de actuele stroomprijs. Daarna ontvangt u alleen wat uw leverancier vrijwillig vergoedt, de zogeheten terugleververgoeding. Dat is een fundamenteel verschil: saldering is een wettelijk recht, een terugleververgoeding is een commercieel tarief dat leveranciers zelf bepalen. Meer over de juridische achtergrond leest u in ons artikel over de Eerste Kamer-beslissing.

Het hardnekkigste misverstand onder zonnepaneelbezitters is juist dit afbouwschema. Wie denkt dat hij tot 2031 de tijd heeft, maakt berekeningen op basis van fictieve tussentijdse percentages en wordt na 1 januari 2027 financieel verrast. Die misvatting is ook veelvuldig aanwezig in online discussies, lees hoe feiten en mythen zich verhouden op forums.

Hoeveel verliest u door de salderingsregeling 2027? Een concreet rekenvoorbeeld

Neem een huishouden met 10 zonnepanelen, een jaarproductie van 3.000 kWh en een teruglevering van 60% (1.800 kWh per jaar). Vóór 2027 levert elke teruggeleverde kilowattuur een besparing op gelijk aan de stroomprijs: bij €0,30/kWh is dat €540 per jaar aan effectieve besparing via saldering.

Ná 2027 krijgt datzelfde huishouden een terugleververgoeding. Leveranciers hanteren uiteenlopende tarieven: bij 4 ct/kWh is dat 1.800 × €0,04 = €72 per jaar. Bij 8 ct/kWh komt het uit op €144 per jaar. Het jaarlijkse verlies bedraagt daarmee €396–€468, afhankelijk van het teruglevertarief.

De aanname die het meest uitmaakt, is de actuele stroomprijs. Daalt die naar €0,22/kWh, dan krimpt het verlies. Stijgt hij naar €0,35/kWh, loopt het verlies op. Wie op piekuren terugvoert via een dynamisch contract kan per 1.000 kWh slim terugleveren €150–€250 meer ontvangen dan bij een vast laag teruglevertarief. Een uitgewerkt rekenvoorbeeld per scenario vindt u in ons artikel met doorgerekende scenario’s.

Jaarlijks verlies na 2027 per huishoudtype (bij Jaarlijks verlies na 2027 per huishoudtype (bij Thuiswerker (20% TL)€90Gemiddeld gezin (60% TL)€4322-pers. buitenshuis (70% TL)€525
Bron: marktonderzoek 2026

Samengevat: een gemiddeld huishouden met 1.800 kWh teruglevering verliest €396–€468 per jaar zodra de salderingsregeling 2027 stopt.

Voor welk huishouden is het verlies het grootst na de salderingsregeling 2027?

Twee factoren bepalen hoe hard de klap aankomt: het percentage teruglevering en of de bewoners overdag thuis zijn. Het minste effect ondervinden thuiswerkers met een oost-west dakopstelling en een hoog dagverbruik van 4.500 kWh per jaar. Zij leveren slechts 20–25% terug en missen na 2027 naar schatting €60–€100 per jaar.

Het grootste effect treedt op bij tweepersoonsgezinnen in Zeeland of Limburg met een zuidgericht dak en 10 tot 14 panelen, terwijl beide partners overdag buitenshuis zijn. Zij leveren 65–75% van hun productie terug. Bij 2.500 kWh teruglevering en een verschil van €0,22/kWh tussen de salderingswaarde en de terugleververgoeding loopt het jaarlijkse verlies op tot €500–€550. CBS Statline bevestigt dat eenpersoons- en tweepersoonsgezinnen met hoge paneelopbrengst relatief de hardste klap krijgen.

Regionaal telt ook de netbeheerder mee. Netbeheer Nederland publiceert jaarlijks de transporttarieven per netbeheerder (Enexis, Liander, Stedin, Coteq). Daarboven rekenen Stedin en Liander in congestiegebieden al terugleverkosten aan grootverbruikers, wat terugleveren in Zuid-Holland en delen van Noord-Brabant duurder maakt. Wie in zo’n gebied woont, betaalt dan soms om terug te leveren én ontvangt weinig van de leverancier tegelijk.

Welke teruglevertarieven bieden leveranciers na de salderingsregeling 2027?

Vaste teruglevertarieven lopen anno 2026 uiteen van 3 tot 9 ct/kWh, afhankelijk van leverancier en contracttype. Voor een huishouden met 3.500 kWh teruglevering per jaar maakt dat verschil uit: bij 3 ct/kWh ontvangt u €105, bij 9 ct/kWh €315, een verschil van €210 per jaar puur door de keuze van leverancier.

Garanties specifiek voor de post-2027-situatie zijn op dit moment schaars. Leveranciers publiceren teruglevertarieven voor lopende contracten, maar die kunnen na 2027 herzien worden. Het verdient dan ook aanbeveling om contracten af te sluiten met een expliciete terugleverclausule, niet alleen te letten op de stroomprijs. Vergelijken kan via ACM ConsuWijzer, dat onafhankelijke tariefvergelijkingen publiceert.

Welk contracttype beschermt u het beste?

Bij een vast contract bepaalt de leverancier een vast teruglevertarief, vaak 4–6 ct/kWh. Dat geeft zekerheid, maar weinig opwaarts potentieel. Een variabel contract volgt de marktprijs maandelijks; in zomers met lage spotprijzen kan de vergoeding dalen naar 2–3 ct, in winterpieken stijgt ze weer. Gemiddeld vergelijkbaar met een vast contract, maar met meer schommeling.

Een dynamisch contract biedt het meeste potentieel voor wie slim kan sturen. Op piekuren tussen 11.00 en 15.00 uur op een zomerdag kan het dynamische teruglevere tarief oplopen naar 15–25 ct/kWh. Bij 1.000 kWh slim teruggeleverd op piektijden is dat €150–€250 meer dan bij een vast laag tarief. Het grootste verlies treedt op bij een vast contract met laag teruglevertarief én hoge teruglevering zonder eigenverbruiksoptimalisatie. Lees meer over de afweging in ons artikel over het dynamisch energiecontract na 2027.

Is een thuisbatterij een goed alternatief na de salderingsregeling 2027?

Een thuisbatterij klinkt als de logische oplossing, maar de financiële werkelijkheid is nuchterder. Een 10 kWh-systeem kost geïnstalleerd €4.000–€8.000. Er bestaat geen landelijke aanschafsubsidie: de ISDE dekt thuisbatterijen voor particulieren niet. Het financiële voordeel komt uitsluitend van het verschil tussen het teruglevertarief (4–8 ct/kWh) dat u mísloopt en het inkooptarief (28–32 ct/kWh) dat u bespaart door opgeslagen zonne-energie later zelf te gebruiken.

Realistisch levert dat €300–€600 per jaar op, afhankelijk van gebruik en tarieven. De terugverdientijd bedraagt daarmee 8–20 jaar, terwijl de levensduur van een thuisbatterij op 10–15 jaar ligt. Voor kleine daken, weinig teruglevering of oudere meterkastinstallaties is de investering financieel niet verstandig. Zinvol wordt het pas voor grote terugleveerders die ook een dynamisch contract en een eigen laadpaal combineren. Gebruik de rekentool van Milieu Centraal om uw eigen situatie door te rekenen vóór u een beslissing neemt.

Hoeveel van het verlies kan slim energiebeheer goedmaken na de salderingsregeling 2027?

Slim energiebeheer kan een deel van het verlies opvangen, maar dekt het zelden volledig. Door de wasmachine, vaatwasser en laadpaal te programmeren op zonne-uren realiseert een gemiddeld huishouden 15–30% meer eigenverbruik. Bij een verlies van €400–€470 per jaar levert dat een extra besparing op van €100–€200 per jaar. Dat dekt 25–45% van het verlies, niet het geheel.

Wie ook een elektrische auto heeft met een smart charger kan het eigenverbruik aanzienlijk hoger brengen, maar dan spelen andere kosten mee. Milieu Centraal geeft vergelijkbare schattingen in haar voorlichtingsmateriaal over eigenverbruiksoptimalisatie. Meer praktische tips vindt u in ons artikel over slim omgaan met terugleverkosten.

Drie stappen die u vóór 1 januari 2027 kunt zetten

StapActieRealistisch voordeel per jaar
1Verschuif grote apparaten naar zonne-uren via slimme meter en app€100–€250
2Vergelijk teruglevertarieven en sluit een contract met expliciete terugleverclausule€80–€200 (bij 2.000 kWh TL)
3Laat een onafhankelijke batterijscan uitvoeren om te bepalen of opslag uw situatie pastVoorkomt impulsaankoop van €4.000–€8.000

Wie stap 1 en 2 combineert, bespaart realistisch €180–€450 per jaar ten opzichte van niets doen. Dat is het verschil tussen een onaangename verrassing en een beheerste overgang.

Wat wordt structureel onderschat bij het einde van de salderingsregeling 2027?

Drie dingen worden in de huidige berichtgeving nauwelijks besproken. Ten eerste het zogenoemde kudde-effect: als miljoenen huishoudens tegelijk hun slimme apparaten om 12.00 uur aanzetten, daalt de spotprijs precies op dat moment. Wie op een dynamisch contract rekent op hoge teruglevertarieven, ziet die dalen zodra iedereen hetzelfde doet.

Ten tweede de interactie tussen terugleverkosten van netbeheerders en terugleververgoedingen van leveranciers. In congestiegebieden kunt u tegelijk betalen om terug te leveren én weinig ontvangen van uw leverancier. Dat dubbele nadeel is voor de meeste consumenten onbekend terrein.

Ten derde: oudere installaties. Wie panelen heeft die in 2027 al 10–15 jaar oud zijn, heeft te maken met productieverval door degradatie: naar schatting 15–25% over die periode. Alle berekeningen die zijn gebaseerd op de opbrengst uit het installatiejaar zijn daardoor te optimistisch. Een actuele productiemeting vóór 2027 geeft een realistischer beeld van wat de panelen daadwerkelijk leveren.

Onze analyse: het jaarlijkse verlies voor een gemiddeld huishouden (1.800 kWh teruglevering, €0,30/kWh inkoop, 6 ct/kWh teruglevertarief) bedraagt €432 per jaar. Slim gedragsaanpassing dekt maximaal 45% daarvan: €194. Resterend verlies: €238. Een thuisbatterij verkleint dit resterende verlies, maar met een terugverdientijd van 8–20 jaar en een levensduur van 10–15 jaar is dat voor een meerderheid van de huishoudens geen winstgevende investering. De meest kosteneffectieve combinatie is gedragsoptimalisatie (stap 1) plus actief leveranciersvergelijking (stap 2): samen €180–€450 per jaar bespaard, zonder kapitaalinvestering.

Conclusie: wat betekent de salderingsregeling 2027 voor u?

De salderingsregeling 2027 stopt op 1 januari 2027 in één keer. Er is geen afbouwschema, geen tussentijdse percentages en geen verlenging. Het financiële verlies loopt voor een gemiddeld huishouden op tot €400–€550 per jaar, afhankelijk van teruglevering, stroomprijs en teruglevertarief. Wie dat verlies wil beperken, pakt stap 1 en 2 als eerste op: gedragsoptimalisatie en een bewuste leveranciersvergelijking. Een thuisbatterij is pas zinvol voor grote terugleveerders met een dynamisch contract.

Lees voor een volledig overzicht van wat er verandert ook ons artikel over de verdwijning van de salderingsregeling en bekijk wat er precies verandert vanaf 2027.

Veelgestelde vragen over de salderingsregeling 2027

Is de salderingsregeling 2027 definitief afgeschaft of kan ze nog worden teruggedraaid?

De Eerste Kamer nam de Wet beëindiging salderingsregeling op 17 december 2024 aan; de wet is daarmee van kracht. Politieke herstelkansen zijn er theoretisch, maar vereisen een nieuw wetsvoorstel dat beide kamers passeert. Lees meer over de politieke kansen in ons artikel over verkiezingen en herstelkansen.

Wordt de salderingsregeling stapsgewijs afgebouwd tot 2031 met percentages per jaar?

Nee. De aangenomen wet kent geen afbouwschema. Op 1 januari 2027 stopt de regeling volledig; vóór die datum saldeert u nog 100%. Jaarlijkse percentages als 64% of 49% horen bij een eerder, nooit aangenomen voorstel.

Hoeveel bedraagt de terugleververgoeding na 2027 bij grote leveranciers zoals Vattenfall, Eneco en Essent?

Vaste teruglevertarieven lopen anno 2026 uiteen van 3 tot 9 ct/kWh; garanties specifiek voor ná 2027 zijn nog schaars. Vergelijk via ACM ConsuWijzer en let op contracten met een expliciete terugleverclausule.

Kan ik mijn verlies volledig compenseren door eigenverbruik te verhogen?

Voor de meeste huishoudens niet volledig: slim energiebeheer dekt realistisch 25–45% van het verlies, wat neerkomt op €100–€200 per jaar extra besparing bij een gemiddeld verlies van €400–€470 per jaar.

Krijg ik ISDE-subsidie als ik een thuisbatterij koop om het verlies op te vangen?

Nee. De ISDE-regeling dekt voor particulieren geen thuisbatterijen; er bestaat geen landelijke aanschafsubsidie voor thuisopslag in 2026. Controleer de actuele ISDE-voorwaarden op RVO.nl voor de maatregelen die wél in aanmerking komen.

Welke provincie wordt het hardst getroffen door het einde van de salderingsregeling 2027?

Zeeland en Noord-Brabant worden naar verwachting het zwaarst getroffen: hoge zoninstraling, veel zuidgerichte daken én toenemende netcongestie maken terugleveren daar duurder terwijl de terugleververgoeding laag blijft.

Saldering 2027 Team

Broncontrole

Onafhankelijk redactieteam

Onafhankelijk · schrijft en controleert sinds 2024

Laatst bijgewerkt:

Cijfers gecontroleerd bij

CBSACMRVOMilieu CentraalNetbeheer NederlandRijksoverheid
Geen betaalde vermeldingenOnze werkwijze

Gratis adviesgesprek aanvragen

Vrijblijvend en zonder verplichtingen

Vul uw gegevens in en wij bellen u terug voor een persoonlijk advies over de beste thuisbatterij voor uw situatie.

Uw gegevens worden niet gedeeld met derden. Lees ons privacybeleid.